System gospodarczy dla osób z dysfunkcjami nadal nie jest atrakcyjny. Zazwyczaj właściciele firm, którzy mają opcję zatrudnienia podwładnego zdrowego oraz „chorego”, wyłonią tego pierwszego. Nawet w takiej sytuacji, kiedy ten drugi posiada skromniejsze umiejętności, m in. niezadowalające wykształcenie bądź brak doświadczenia. Taka postać rzeczy niekorzystnie „odciska się” na osobach, które posiadają rozlicznego typu dysfunkcje. W rezultacie wcale nie pragną iść do pracy, „żyją” z samej renty oraz są nieuchronnie „spychane” na margines. W Polsce „indywidualność” cały czas wiąże się z czymś niedobrym, dziwacznym, kontrowersyjnym. A tymczasem osoby np. niewidome, jednomyślnie z prawem, nigdy nie powinny być dyskryminowane. Nie tylko w przypadku zewnętrznego sektora pracy. Czy istnieje dla takich jednostek jakieś rozwiązanie? Gdzie powinny podążyć po radę? Czy funkcjonują jakiekolwiek realne formy ich mobilizacji?
Pewną z dróg aktywizacji osób niepełnosprawnych jest rekrutowanie wspomagane. Wspomniana idea ma swoje źródło w Ameryce w latach 60. i 70. XX wieku. W Polsce zaczęto ją wdrażać zaledwie w 2001 roku. Dzisiaj sporo organizacji pożytku publicznego przyjmuje taką strategię pomocy w nawiązaniu do osób z dolegliwościami. Na czym ona naprawdę opiera się? Trener pracy i konsultant w zakresie zatrudniania wyszukują przyszłego pracownika oraz właściciela. Znaczące są tu umiejętności spodziewanego podwładnego, warunki, które musi koniecznie zapewnić chlebodawca, zakres obowiązków, wielkość pensji i ilość godzin. W następnej kolejności osoba niepełnosprawna realizuje przydatne badania lekarskie oraz kurs BHP (są one przygotowywane przez pracodawcę). Trener pracy absolutnie nie ma wyłącznie wybrać terenu, w jakim będzie ona działać, lecz ponadto przygotować innych pracobiorców wybranej instytucji na powitanie nowego. W dodatku informować jak wygląda dojazd do korporacji i ułatwić mu start w nieznanym gronie. Celem trenera pracy jest też usuwanie pojawiających się kłopotów pomiędzy zleceniodawcą a zatrudnionym.
Kolejnym sposobem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, które mają specjalne prawa. W nadzwyczajny sposób podchodzą do osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną, inaczej: zapewniają im odpowiednie realia podjęcia pracy (zawsze dostosowane do typu oraz stopnia niepełnosprawności), profilaktykę lekarską oraz terapeutyczną. Wymienionym przedsiębiorstwom przypadają „pierwszeństwo” podatkowe, bonifikaty oraz dofinansowanie (zajmuje się tym PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Rozmaite organizacje pozarządowe asystujące w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych kooperują z ZPCh. Ćwiczą swoich podopiecznych styczności z przełożonym, dostosowywania się do innej sytuacji w codziennym funkcjonowaniu i samodzielności.
Powinniśmy nadmienić jeszcze o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na których protegowani organizacji pozarządowych mają sposobność kontynuować swoje atuty i hobby. W pewnych organizacjach pożytku publicznego działa przynajmniej kilka wzorów takich pracowni, m in. pracownia aktywności twórczej, pracownia gospodarstwa domowego, pracownia rozwijania umiejętności społecznych bądź pracownia rehabilitacji ruchowej.
W jakichkolwiek miejscach, gdzie otwierane są zajęcia, staże, treningi, warsztaty, konsultacja prawnicza i terapeutyczna. Wielokrotnie organizacje pozarządowe zajmują się mobilizacją z orzeczeniem w owym zakresie. Są najdoskonalszym miejscem, gdzie owe osoby mają szansę polepszać swoje kwalifikacje, pozyskiwać wiedzę, przyzwyczajać się współegzystować z resztą ludzi oraz otrzymać pomoc w odszukaniu porządnej pracy. Na przykład w dziale ćwiczeń niepełnosprawni mają szanse współuczestniczyć w: lekcjach komputerowych, zawodowych, „na odległość”, umiejętności grupowych oraz prawnych. Zajęcia z doradcą w obszarze drogi zawodowej mają na celu wspomaganie osoby z stopniem niepełnosprawności w zakresie wyboru drogi zawodowej, zmianie zawodu, doborze warsztatów, tworzenia materiałów dla pracodawcy bądź w dobrym znajdowaniu ogłoszeń. Niesłychanie ważne jest ponadto to, że organizacje i pozostałe zbieżne formy publiczne, mogą otrzymać 1% podatku od lokalnych wyborców. Wszystkie pozyskane fundusze są wydawane wyłącznie na pomoc osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną. Należałoby wyeksponować to, iż w RP jest coraz większa świadomość, że za sprawą wspomnianego detalu można rzeczywiście kogoś wspomóc.
Pośrednictwo pracy to dodatkowa opcja, z której mają sposobność skorzystać osoby np z dysfunkcją słuchu. Chodzi tutaj bynajmniej nie tylko o organizacje pożytku publicznego, ale wielorakie inne instytucje zewnętrzne. Głównie interesują się umawianiem z pracodawcami zdrowych osób, a jeśli mają sposobność posiadają oferty szczególne. Chodzi tutaj o takie oferty pracy dla niepełnosprawnych, jakie są przystosowane do ich możliwości. Jeżeli chcesz otrzymać więcej wytycznych na opisany temat, wejdź w ten odnośnik – Fundacja zatrudniająca osoby niepełnosprawne