Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Sprawy rozwodowe, karne, finansowe – kiedy jest potrzebna pomoc adwokata?
2 kwietnia, 2017
odchudzanie w Toruniu wyszczuplanie ciała zabiegi odchudzające
Jak mieć piękny, płaski i umięśniony brzuch? Odchudzanie dla każdego
5 kwietnia, 2017

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Adwokat Toruń kancelaria adwokacka alimenty na dziecko

Jak dostać alimenty na dziecko?

Obowiązkiem rodziców jest utrzymanie dziecka aż do momentu stania się przez nie dorosłym człowiekiem, zaś w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych ciężar owy ogólnie rzecz ujmując nie wygasa w sumie nigdy. Dopóki dziecko wcale nie jest w stanie samo na siebie zarabiać, a więc zapewnić sobie wszystkich koniecznych środków do życia, to oczywiście rodzice obowiązkowo muszą wypełniać owy obowiązek. Jedynie w przypadku, kiedy „inwentarz” dziecka jest wystarczający oraz może mu zagwarantować dobre warunki materialne, wtedy rodzice w zasadzie nie muszą płacić na nie alimentów. Brak możliwości dziecka do niezależnego „zarabiania na życie” jest podstawowym warunkiem zatwierdzania przez sąd alimentów.

Bez wątpienia na wstępie sytuacja prezentuje się w taki sposób, iż któreś z rodziców przychodzi do jednej z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i prosi o pomoc przy konstruowaniu pozwu o rozwód oraz o reprezentowanie podczas rozpraw. Dopiero potem na wybranego z byłych małżonków są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne istnieje od czasu narodzin potomka aż do czasu, gdy będzie ono w stanie funkcjonować samodzielnie. Usamodzielnienie się absolutnie nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz odebraniem dokumentu tożsamości. W praktyce żaden regulamin nie przedstawia ile lat konkretnie powinno skończyć dziecko, bowiem każdy przypadek musi być przeanalizowany indywidualnie. Punktem odniesienia oczywiście jest przywędrowanie ojca do kancelarii notarialnej w sprawie niepłacenia alimentów, bowiem był on zdecydowany, iż ukończenie przez syna 18 lat jest równoważne z zaprzestaniem ich wypłacania. W czasie dyskusji okazuje się jednak, że niepełnoletnie dziecko uczęszcza do szkoły policealnej bądź ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i nigdy nie będzie w stanie się uniezależnić wskutek nieuleczalnej choroby, np. psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Istnieje kilka przypadków, jakie bynajmniej nie zwalniają rodziców z przymusu spłacania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (albo zamążpójście) z równoczesną niemożliwością oddzielnego utrzymania się. Bez wątpienia na początku małżonkowie razem współdziałają we wszelkich istotnych kwestiach, dlatego jeżeli jedno spośród nich zarabia bardzo dużo i jest w stanie małżonka utrzymać, wówczas rodzice w ogóle nie muszą już sponsorować dziecka. Jeśli jednak spotykamy się z sytuacją odwrotną – współmałżonek wcale nie jest w stanie zabezpieczyć bytu obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Czasami sprawa jest natomiast tak zawikłana, że pomoc doświadczonej kancelarii jest praktycznie nieunikniona.

Alimenty powinni spłacać rodzice na swoje kalekie dziecko, które wcale nie może samodzielnie zabezpieczyć sobie środków do życia. Ma stopień niepełnosprawności lub niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I nie ma tutaj znaczenia argument opisanego stanu rzeczy, przykładowo gdy córka nadużywa napojów z alkoholem bądź zażywa narkotyki. Mówiąc inaczej, dziecko z nieuleczalną wadą ruchową czy umysłową obowiązkowo muszą utrzymywać oboje rodzice. Nieraz do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy absolutnie nie chcą takiego dziecka finansować i działają w taki sposób – bez wątpienia cynicznie – by nie pokrywać alimentów i wyswobodzić się od obowiązku.

Dojrzałe dziecko powinno pobierać alimenty również wówczas, kiedy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie podjęło pracy oraz nie potrafi znaleźć zatrudnienia. Jeśli zamierza zdobyć alimenty od rodziców, musi bezwzględnie wykazać, że jego sytuacja materialna jest zła, m in. żyje w ubóstwie.

Alimenty z całą pewnością zdobędzie każde dziecko, które pobiera naukę, np. w szkole zawodowej bądź na uniwersytecie. Tak naprawdę, póki dziecko kontynuuje naukę, oboje rodzice mają obowiązek uiszczać alimenty. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce dopiero w jednej sytuacji – gdy córka, pomimo że zdobywa wykształcenie – potrafi samo się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Rodzice absolutnie nie muszą wypłacać alimentów w takiej sytuacji, kiedy dziecko posiada takie dochody, że potrafi uregulować sumaryczne koszty utrzymania, np. sfinansować lokum, jedzenie, Internet oraz inne potrzebne do prawidłowego egzystowania rzeczy. Zarobkiem w ogóle nie musi obowiązkowo być w tym przypadku jedynie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, ale także renta socjalna, stypendia pobierane na uczelni wyższej lub przychody otrzymywane przez zarabiające rodzeństwo. Często w rezultacie antagonizmów z którymś z rodziców dochodzi do rozprawy w sądzie. Dziecko wynajmuje jednego z adwokatów z Torunia i walczy z rodzicami, gdyż ma pracę w rozmiarze 1/5 etatu etatu i nie posiada zasadniczo środków do prawidłowego funkcjonowania.

Zobowiązanie alimentacyjne mija w niektórych okolicznościach przed uzyskaniem przez dziecko dorosłości, jednak wspomniane sytuacje są niezmiernie rzadkie. Młody człowiek musi koniecznie ukończyć szkołę i uzyskać fach, i z jego pomocą będzie w stanie zagwarantować byt nie tylko sobie, ale również bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów jest uzależniona od paru istotnych składników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka, alternatyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne poczynania rodzica w sprawie zapewnienia bytu dziecku.

Jeśli zaciekawił Cię ten materiał, planujesz wiedzieć więcej o poradnictwie prawnym i pozostałych usługach udzielanych przez pełnomocników kliknij w odnośnik obok – Prawnik Toruń – a z pewnością znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.