W firmach przemysłowych, kiedy bazowym towarem są substancje ciekłe np. napoje, żele dodanie nalewarek do firmy jest wielkim krokiem w kierunku zwiększenia efektywności produkcji i zmniejszenia jej kosztów. Automatyzacja pracy: dozowania i następnie nalewania płynów sprawdzi się tak samo w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym i wielu innych rodzajach działalności. Wśród maszyn rozlewniczych jest duża gama typów maszyn, jakie przyspieszą rozwój działalności.
Nalewarki oraz innowacyjne systemy rozlewnicze
Specjalne nalewarki doskonale sprawdzają się do pakowania substancji o odmiennej konsystencji: od produktów gęstych i rzadkich przez produkty klejące i te, które się silnie się pienią. Co więcej ich wielką zaletą jest możliwość nalewania do wielu typów opakowań tak samo plastikowych tak samo szklanych o wybranych kształtach. Nalewarki mają wśród funkcji odpowiednie czujniki, dzięki którym precyzyjnie dozują produkt. W ten sposób przedsiębiorcy produkcji nie muszą obawiać się utratę towaru. To zauważalnie zwiększa wydajność produkcji.
Obok precyzyjnej pracy nalewarek specjalne dozowniki mogą również rozlewać towar do wielu pojemników w tym samym czasie. W ten sposób znaczna ilość towaru trafia do opakowań w podobnym czasie. Pojemność pojemników także może być inna. Oprócz tego warto dodać, że nalewarki mają również funkcję nalewania płynu zaczynając od dna opakowania, tą metodą chroni produkty pieniące się przed spienieniem.
Współczesne nalewarki funkcjonują bez niezbędnej stałej kontroli operatora. Wystarczy kontrolować działanie nalewarki według wytycznych. Poprawne ustawienie maszyny gwarantuje sukces.
Zaawansowane nalewarki stworzone dla produkcji
Na rynku maszyn rozlewniczych jest kilka typów zaawansowanych nalewarek z odmiennymi metodami pracy. Możemy odróżnić nalewarki ciśnieniowe, próżniowe, wagowe i grawitacyjne. Każda z tych nalewarek przyda się w ciągłym udoskonalaniu działań produkcyjnych w działalności i poprawieniu efektywności linii produkcyjnej, za pomocą usunięcia najczęstszych błędów ludzkich. Wysoko rozwinięta automatyzacja stanowi gwarancję wysokiej jakości kojarzonej z oszczędnością pieniędzy. Niżej opisujemy bliżej typy nalewarek.
Nalewarki z przepływomierzami
Główną zaletą maszyn rozlewniczych z przepływomierzami jest ich wielka dokładność, której wyniki efektywności nie siegają progu 0,5% błędu, to znaczy, że praktycznie nie zdarza się, aby opakowanie było niepełne albo przepełnione produktem. Specjalne przepływomierze maszyn rozlewniczych wykonują pomiary wlewu do ustalonych danych, według typu produktu i odmierzonej ilości w stosunku do opakowania. Te nalewarki sprawdzają się przede wszystkim przy żelach, produktach pieniących się i napojach.
Nalewarki tłokowe
Przy nalewarkach tłokowych maszyna wykorzystuje zaprojektowane tłoki pracujące|ruszające się} w przeznaczonych do tego cylindrach, a dzięki wytwarzanemu ciśnieniu produkt jest właściwie nalewany do opakowań. W cylindrze nalewarki metodą góra-dół porusza się specjalny tłok wypychający lub zasysający płyn do dozownika przekazującego produkt do opakowania.
Nalewarki podciśnieniowe
Podciśnieniowe nalewarki eksploatuje się głównie w produkcji alkoholowej, o ile przelewane są ciecze bez dwutlenku węgla. Nalewarki te ciągną ze zbiornika płyn pod ciśnieniem niższym od atmosferycznego, żeby zachować jak najważniejsze zalety wybranego produktu. Niezwykle istotne jest, żeby przy stosowaniu tego rodzaju systemu maszyn rozlewniczych ciecze cechował mały stopień lepkości i gęstości, by praca maszyny była niezakłócona.
Nalewarki nadciśnieniowe
Nalewarki nadciśnieniowe zostały stworzone dla firm, gdzie pakowane są napoje gazowane z zawartością dwutlenkiem węgla wewnątrz. Duża jakość nalewarek wytrzymuje wysokie ciśnienie wytwarzane w procesie rozlewniczym, wobec tego cechuje się wysokim bezpieczeństwem w pracy z płynami gazowanymi. To istotne, ponieważ zbiorniki pracują tam pod wysokim ciśnieniem, więc wymagają lepszej ochrony. Warto zauważyć, że tego typu nalewarki wyposażone są w specjalne elementy kontrolne, jakie oceniają zawartość dwutlenku węgla w danym napoju. Zazwyczaj tego typu nalewarki stosowane są przy produkcji napojów gazowanych, alkoholu lub wody gazowanej.
Maszyny rozlewnicze ciśnieniowo-przelewowe
Nalewarki ciśnieniowo-przelewowe skonstruowane są do działania w głównej mierze w branży kosmetycznej oraz spożywczej z uwagi na typ opakowań i rodzaju towaru. Te nalewarki nadają się głównie do płynów rzadkich o co najwyżej średniej kleistości. Dżemy, powidła albo gęste sosy mogłyby zakłócić funkcjonowanie nalewarek. Stworzone zostały one przede wszystkim do pracy z opakowaniami PET lub szklanymi.
To pokazuje, że każda z nalewarek ma trochę inne przeznaczenie, z tego względu aby poprawnie wybrać linię nalewarek do swojej firmy, należy skorzystać z pomocy fachowców. Renomowany sprzedawca nalewarek pomoże wybrać odpowiednie sprzęty do potrzeb wybranych linii produkcyjnych. Bogata oferta proponuje oprócz nalewarek też kompletne linie rozlewnicze wzbogacone w maszyny pakujące i etykieciarki.