Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Lampa Beyond
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać?

Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć?

Planując wycieczkę trzeba zadbać o porządne pakowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz z jakiego powodu? Zazwyczaj najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania zimna lub ciepła, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos nalepiej spojrzeć na parę istotnych elementów, jakie mówią, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu funkcjonalność, struktura oraz materiały, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym lepiej szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości surowców, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji oraz pozytywnie oddziałują na właściwe funkcjonowanie termosu.

Powinno się również zastanowić nad tym, by termos posiadał powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy pewność, że termos nie wysunie się nam z dłoni również w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na długie wycieczki lepiej wybrać większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się zainteresować, chcąc sprawdzić, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Aby termos turystyczny okazał się użyteczny, musi mieć odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć bardzo dużo termosów turystycznych, jednak szczególnie znane oraz renomowane należą do 3 producentów, od lat produkujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (te słabiej spisują się w czasie wielogodzinnych wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Tworzone od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe oraz od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Według firmy są tak niezawodne, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, zdolność zachowania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz elementów budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną równie popularną oraz szczególnie polecaną firmą produkującą turystyczne termosy oraz termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, ale nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Komentarze są wyłączone.