Usługi rachunkowe
9 lutego, 2021
Jak działa rekuperacja i klimatyzacja – które rozwiązanie jest lepsze ?
10 lutego, 2021

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna i nie zniszczała zbyt prędko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale również najwyższej jakości materiałów do wykonania podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu są te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia z kostki betonowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych i jednocześnie niekosztownych materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dobranie kształtu bardzo usprawnia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast szeroka dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w momencie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do swojego portfela z uwagi na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi czy przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać sporo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać ułożony w odpowiedni sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia z kostki naturalnej

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak zbierającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd mógł być wytrzymały i aby spełniał swoje funkcje przez wiele lat. Trzeba unikać tworzenia sporych dziur pomiędzy nimi, dlatego lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a szpary uzupełnić piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą możemy osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie łatwo można dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność i odporność na niszczenie i pogodę. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił wybranego koloru.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Tak samo kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału powinniśmy kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

Komentarze są wyłączone.