Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest?

Strony www Toruń
1 lutego, 2021
Nowoczesne termoizolacje budynków Toruń
2 lutego, 2021

Współczesna rekuperacja i klimatyzacja

Odpowiednie powietrze w domu czy w pracy, rzutuje nie tylko na dobre samopoczucie, ale także na naszą wydajność. Dobra jakość powietrza I optymalna temperatura, stanowią fundament naszego komfortu i dodatnio oddziałują na motywację i zdolność wykonywania zadań. Żeby zapewnić sobie komfortowe warunki o każdej porze roku zwykle decydujemy się na zakup klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca pośród wszystkich wentylatorów, klimatyzacja najefektywniej wyrównuje temperaturę w środku mieszkania przynosząc nam chłód w trakcie upałów. Jedynym minusem takiego wynalazku jest to, że klimatyzacja studzi powietrze, jakie już jest wewnątrz i nie zapewnia dopływu świeżego powietrza. W tej kwestii doskonale sprawdza się system wentylacji mechanicznej, tzw. rekuperacja. Na czym polega fenomen rekuperacji i dlaczego warto łączyć klimatyzację z rekuperacją? A to dlatego, żeby uzyskać jak najwyższy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – co to jest?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na utrzymanie przyjemnej temperatury w środku domu latem, kiedy liczymy się z falami gorąca. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na ustawienie najlepszej temperatury we wnętrzu mieszkania, przynosząc wychłodzenie i komfort cieplny bez względu na to, jaki upał szaleje na zewnątrz. System działania klimatyzacji polega na ochładzaniu powietrza do wybranej temperatury. W mieszkaniach i domach zazwyczaj używanymi klimatyzacjami są klimatyzatory typu split. Ich wewnętrzna część ma na celu oziębianie powietrza w środku, z kolei ich zewnętrzna część usuwa gorąco z mieszkania. Najbardziej nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w systemy usuwające kurz, roztocza oraz alergeny i bakterie. Funkcja chłodzenia nie świadczy o tym, że klimatyzacja ma zastosowanie jedynie w trakcie lata. Wiele klimatyzatorów potrafi także ocieplać powietrze. Nie zastępuje to rzecz jasna lokalnego ogrzewania i pozostałych systemów grzewczych, jednak nadaje się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja natomiast ma swoje zastosowanie w zakresie wentylacji budynków. Na temperaturę panującą w środku oddziałuje wiele czynników, a koszty chłodzenia i ogrzewania wnętrz pochodzą ze strat ciepła. Z reguły wentylacja wynosi ciepłe powietrze i zabiera z zewnątrz zimne. Dla ustawienia temperatury w środku mieszkania czy domu, powietrze zimne trzeba ocieplić, do czego zużywana jest znaczna ilość energii odpowiedzialnych za to urządzeń. Oszczędnym rozwiązaniem jest aplikacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje gorąco z wentylacji. W tym celu rekuperator nagrzewa napływające zimne powietrze, wykorzystując ciepło wylatującego powietrza. Taką techniką zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z innego źródła. Co więcej rekuperator posiada specjalne filtry, jakie osłaniają jego wentylatory i w ten sposób oczyszczają powietrze wpływające do mieszkania.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalny sposób na dostarczanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać? Zastanawiamy się, na który z tych systemów warto się zdecydować. Jeśli planujemy zakup jednego z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Odpowiednia wentylacja powietrza zmniejsza nasze zapotrzebowanie na ogrzanie albo chłodzenie pomieszczeń czy również oczyszcza powietrze. Zapewnia nam wysoką oszczędność oraz osłonę przed wilgocią, alergenami i zanieczyszczeniami, a do tego stale świeże powietrze. Klimatyzacja z kolei dba o nasz termiczny komfort. Idealnym systemem dostarczania komfortu we wnętrzu domu jest połączenie obu tych systemów i zakup rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi sumę zysków z posiadania wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma także dobry wpływ na systemy grzewcze, dlatego aplikacja rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety aplikacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Aplikacja systemu klimatyzacji z rekuperacją ma sporo widocznych zalet. Najistotniejszą z zalet jest termiczny komfort we wnętrzu budynku oraz dopływ świeżego i czystego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, mamy pod nadzorem temperaturę oraz eliminujemy występowanie niekorzystnych przeciągów. Co więcej korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji ograniczamy koszty wychładzania oraz dogrzewania domu, za sprawą energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji pokoi oznacza, że możemy odciąć się od gwaru ulicznego. Wykorzystanie systemu ma także dodatni wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Taką metodą kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, co oznacza, że nie ryzykujemy tworzenia się pleśni i grzybów. Te wymienione zalety świadczą o dobrej jakości systemów. Ich korzystny wpływ na termiczny komfort panujący w środku budynku przekonuje tego, że opłaca się zastanowić się nad zakupem klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzacja Toruń

Komentarze są wyłączone.