Wspieranie ludzi w potrzebie to główny cel każdej organizacji. Dzięki zbieranym pieniążkom te instytucje mogą zatroszczyć się o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w podstawowym założeniu wykonują funkcje altruistyczne i są niezwykle potrzebne w każdym porządku społecznym. Skupiają wolontariuszy, którzy zamierzają oddawać swój wolny czas i zdolności na pomaganie tym, którym coś nie poszło po drodze. Aktualnie, nowoczesne organizacje, powstają także w celu rozwijania postaw społecznych, propagowania danego kręgu kultury, czy mobilizowania uczniów i seniorów. Są to więc organizacje pożytku publicznego, których istnienie jest niezwykle ważne.
Jak sama nazwa wskazuje organizacje wspierają innych czerpiąc z własnego majątku. Darczyńcą niejednokrotnie stają się osoby, które osiągnęły już określony fundusz i zamierzają się nim dzielić. Czasem jednak układa się tak, że organizacje z braku potrzebnych środków finansowych nie mogą dalej wykonywać swoich działań. Od paru lat każdy z nas ma możliwość wspomagać organizację przekazując im jeden procent własnego podatku. Wypełniając właściwe pole w dorocznym PIT również i Ty masz okazję pomóc.
Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto ma możliwość złożyć jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są organizacje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.
Historia mechanizmu „oddaj jeden procent podatku na fundacje” ma korzenie w roku 2004, kiedy paragraf ten został zawarty w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtego czasu płatnicy podatku mają możliwość wspomagać wybraną przez siebie instytucję interesu publicznego w dość łatwy sposób. A wybór jest ogromny – od fundacji funkcjonujących na korzyść ochrony zwierząt aż po stowarzyszenia zajmujące się ochroną dóbr kultury. Mechanizm 1% jest niezwykle przyjazny. Po wyliczeniu należnego podatku w jednorocznym zestawieniu podatkowym w rubryce nazwanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wprowadzić nazwę i numer KRS poszczególnej placówki. W owym polu można opisać także wielkość wysyłanej sumy, pamiętając, że nie powinna ona być wyższa niż 1% własnego podatku. Jeśli wyliczamy podatek należny na więcej niż jednym formularzu możemy wręczyć tą sumę adekwatnej liczbie fundacji.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w prosty sposób określa kto jest w stanie przekazać 1% swojego podatku. Tymi osobami są płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu zewidencjonowanego podatku liniowego w wysokości 19%. Mogą być to również osoby pobierające przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i nieruchomości, oraz ten kto samodzielnie pokrywa zaliczkę na korzyść podatku. Nierzadko ludzie nie rozumieją w tej kwestii statusu osób prawnych. Akurat w tym przypadku prawodawca nie pozwala osobom prawnym na ofiarowanie 1% podatku. Z owego instrumentu są w stanie tymczasem korzystać osoby w wieku emerytalnym. Wystarczające jest, że na bazie rocznego wyliczenia podatku przez urząd rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która wypracowała wiek emerytalny osobiście rozliczy zaświadczenie podatkowe. Co do warunków przekazania 1% podatku na korzyść OPP, najważniejsze jest złożenie formularza na czas. Jest to maksimum 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeśli przekazana kwota będzie większa niż 1% podatku, formularz nie zostanie zaakceptowany. Za każdym razem należy dobrze skontrolować, czy nie zrobiliśmy błędu w w tym polu.
Nie każda fundacja może nabyć funkcje organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można dać 1% podatku, musi wykonywać działalność w zakresie interesu publicznego Co więcej powinna realizować swoje zadania jawnie, co wiąże się z obowiązkiem dostarczania informacji o charakterze inwestowanych zasobów z 1%. OPP nie będzie mianowana w dużym skrócie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Będzie nią wszak spółka kapitałowa stworzona w celu niepołączonym z wykonywaniem działalności gospodarczej, jeśli realizuje przez około dwa lata działalność w kręgach tzw. użytku publicznego. Idealnym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Organizacja Akogo, utrzymująca dzieci z ciężkimi urazami mózgu, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, dająca drugi dom porzuconym zwierzakom.
Drobny gest, a tak sporo oznacza. W sumie 1% to nie duża liczba, jednak nawet tak małe wsparcie pieniężne, może stać się kamieniem milowym dla ludzi i zwierzaków, którzy wyczekują na nowe możliwości. Rozliczając się co roku z US pamiętajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, ponieważ zawsze te pieniądze dajemy Państwu. W samym 2014 roku suma zgromadzona z 1% sięgnęła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej liczbie wiele placówek mogło zasilić swoich wychowanków. Przeznacz 1% podatku na OPP i sprezentuj komuś nadzieje na przyszłość.
Nie możesz znaleźć instytucji pożytku publicznego, której pragniesz oddać swój 1%? Przeszukaj całkowitą bazę instytucji i wypełnij z nami swoje rozliczenie podatkowe: przekaż jeden procent podatku na fundacje