Wykonanie oryginalnego i wzbudzającego podziw ogrodu składa się z kilku obowiązkowych etapów. Na początku musi zostać przygotowany plan wykorzystania wskazanego miejsca. Chodzi tutaj głównie o ilustracyjne jego zaprezentowanie, które zawiera granice przestrzeni, zaznaczenia informacyjne bądź zasięgi wód. W następnej kolejności opracowuje się specyfikację zdjęciową obszaru, w którym ma powstać ogród oraz terenów do niego przylegających. „Wypożyczona” firma ogrodnicza sporządza na tej podstawie indywidualny projekt techniczny, jego wizualizację oraz ogólny kosztorys.
Do dzisiaj najbardziej znane to ogrody angielskie, perskie, oraz zen. Każdy z nich przedstawia zupełnie odmienną wizję i styl. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na naturalność i swobodę, francuskie – na regularne, regularne kształty oraz alejki przechodzące przez środek skweru, zaś japońskie – mają odwzorowywać przyrodę, zaś nie ją przekształcać. Współcześnie zakłada się je z nastawieniem na oczekiwania odbiorcy, więc to jakie on ma zamysły na wyeksploatowanie obszaru swojej przyległej działki.
Urokiem zaprojektowanego ogrodu można cieszyć się nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku. Wystarczy, że zaopatrzymy go w odpowiednie podświetlenie. Ciekawym pomysłem są mobilne lampy, które można ustawić w dowolnym miejscu. Wszelkie ścieżki, schody, podjazdy – a mianowicie szczególnie ruchliwe obszary – powinny mieć solidne światło, m in. punktowe. Płaszczyznę odpoczynku możesz wyposażyć w jedną mocną lampę z kinkietami. Jeżeli w sąsiedztwie w ogóle nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, można z dobrym rezultatem wykorzystywać lampy solarne. W trakcie dnia zgromadzą one energię przechwytywaną ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się oryginalnymi efektami dekoracyjnymi. Dobrym pomysłem jest ulokowanie tzw. sensorów zmroku, które będą zapalały lampy w wybranym momencie lub lamp-automatów z detektorem ruchu (włączające się wyłącznie wtedy, kiedy w pobliżu pojawi się człowiek lub zwierzę).
Podczas przygotowywania ogrodów bardzo istotne jest wkomponowanie wszystkich składników, nawet tych najbanalniejszych. Dlaczego? Od nich zależy bowiem to, jakie sprawi na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, huśtawka, akwen, wszystkie dróżki, światło oraz zadaszenie muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie potrafisz przenieść swoich pomysłów na rzeczywistość, skorzystaj z uwag projektanta zieleńców. Zapewne w tym, czego Ty nie masz szansy do końca określić, on szybko się odnajdzie i zasugeruje Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, iż obok wyszczególnionych uprzednio składników, trzeba opracować z nim też wybór mebli ogrodowych, przyborów ogrodowych (np. przyborów piknikowych) i wszystkich drobniejszych dekoracji. Wcale nie warto konstruować zieleńca we własnym zakresie, szczególnie, jeżeli nie wiemy co oraz w jaki sposób się robi. O wielu pracach można po prostu zapomnieć. Sadzenie drzew tylko iluzorycznie jest krótkie, łatwe oraz komfortowe. W rezultacie możesz zostać z rozkopaną działką, która będzie wyglądać gorzej aniżeli przed zapoczątkowaniem prac. Osoba odpowiadające za wygląd zieleńca bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które będą oddziaływały na jego rozwój. Pewnie zabrzmi to prozaicznie, przeważnie te atmosferyczne.