Przetestowana sterylizacja, jaka w pełni zabija wszelkie bakterie, grzyby, alergeny oraz wirusy i roztocza jest obecnie mocno pożądana. Ozonowanie to współczesna technika, jaka kreuje higieniczne otoczenie, a zarazem jest absolutnie ekologiczna i bezpieczna, również w przypadku alergików. Wybierając oczyszczanie ozonem ochraniamy swoje zdrowie i swoich osób bliskich, w tym osoby, z którymi mamy stałą styczność (na przykład w pracy), ponieważ ta technika oczyszczania zabija bakterie, grzyby, wirusy i alergeny. Oprócz tego nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ani w przypadku ludzi, ani dla pupili. Dodatkową zaletą oczyszczania ozonem jest zdolność szybkiego likwidowania brzydkich zapachów na przykład z nikotyny lub od zwierząt i może być wykorzystane we wnętrzach mieszkalnych i w samochodach.
Czym jest ozon i co powoduje, że jest taki efektywny?
Z jakiego powodu dezynfekcja właśnie wykorzystując ozon? Efektywność ozonu wiąże się z jego budową. Jest to połączenie trzech atomów tlenowych. Bardzo szybko od momentu wytworzenia podlega rozpadowi, a podczas takiego procesu, tlen reaguje z otoczeniem. Rozpadające się cząsteczki ozonu wnikają w głąb, dzięki czemu efektywnie zabijają grzyby, alergeny, wirusy, bakterie i roztocza. Co więcej ze względu na to, że ozon to gaz, przenika do miejsc, gdzie ciężko dotrzeć poprzez inne metody oczyszczania. Dodatkową zaletą ozonowania wyróżniamy to, że z uwagi na łatwy rozpad cząsteczek, bardzo prędko po ozonowaniu da się korzystać z czystego i wyjałowionego pomieszczenia. Trzeba przewietrzyć pomieszczenie. Wynikiem procesu ozonowania jest pełne oczyszczenie i zlikwidowanie nieprzyjemnych zapachów. Odkażanie ozonem realizuje wskazane kryteria sanepidu, a dzięki swojej efektywności jest bardzo zalecaną metodą oczyszczania.
Dlaczego dobrze jest dezynfekować ozonem?
Najważniejsze zalety oczyszczania ozonem wynikają głównie z właściwości ozonu. Dzięki bezpiecznemu ozonowaniu wytwarzamy przestrzeń wolną od grzybów, wirusów, alergenów, bakterii i roztoczy. To bardzo istotne zwłaszcza dla alergików. Regularna dezynfekcja oprócz tego, że gwarantuje bezpieczeństwo, zapewnia też wysoki jakość życia, świeże powietrze bez brzydkich zapachów. Oprócz tego wielką zaletą ozonowania można wyróżnić to, że nie korzysta z jakichkolwiek chemikaliów, więc jest absolutnie naturalna.
Kiedy warto przeprowadzić oczyszczanie ozonem?
Ozonowanie najlepiej robić w budynkach, w jakich zazwyczaj mieszkają lub pracują ludzie. Będą to między innymi budynki mieszkalne, usługowe, biurowe, a oprócz tego wnętrza pojazdów. Przeważnie z ozonowania z wyłączeniem prywatnych domów, korzystają te placówki, jak placówki medyczne, pensjonaty i hotele, gabinety fryzjerskie i kosmetyczne, ośrodki kultury, przedszkola i szkoły lub lokale gastronomiczne. Taki rodzaj dezynfekcji można też zastosować do odkażania klimatyzacji, hali sportowych, magazynów czy hali produkcyjnych. Dzięki ozonowaniu eliminowane są niezbezpieczne dla ludzi i zwierząt bakterie, grzyby oraz wirusy i alergeny, ze względu na to by zagwarantować stosowny bezpieczny poziom trzeba regularnie przeprowadzać ten rodzaj dezynfekcji. Z uwagi na gazową postać ozonu, przenika on przez takie materiały jak tapicerki, materace, wykładziny, dywany oraz zasłony, w ten łatwy sposób możemy przeprowadzić kompleksowe oczyszczanie w przestrzeniach, w jakich przesiadujemy najchętniej.
Jak bezpiecznie wykonać oczyszczanie ozonem?
O ile sama technika oczyszczania ozonem nie jest niezbezpieczona dla ludzi, trzeba dobrze się przyszykować. Ozon dogłębnie utlenia, dlatego w momencie wykonywania sterylizacji taką metodą trzeba zachować ostrożność, by nie podrażnić układu oddechowego oraz oczu. Przed przystąpieniem do odkażania ozonem trzeba po pierwsze wynieść z pomieszczenia wszelkie rośliny i zwierzęta, żeby nie narażać ich na działanie ozonu. Co więcej najlepiej przenieść dzieła malarskie, żeby farby się nie utleniły, ponieważ mogłyby zblaknąć. Znaczną część pracy przeprowadzają stworzone do tego sprzęty, co sprawia, że konieczna jest też sama zdolność obsługi sprzętu. Zdalna kontrola nad maszyną pozwala osobie kontrolującej opuszczenie pomieszczenia podczas dezynfekcji ozonem. Elementem, o którym nie można zapomnieć jest uszczelnienie pomieszczenia, żeby ozon w trakcie pracy sprzętu nie wydostawał się poza oczyszczane miejsce.
Tak samo w przypadku dezynfekcji ozonem auta. Na wstępie trzeba wyrzucić śmieci, chodniki gumowe i niepotrzebne przedmioty. Sprzęt ozonujący powinien być na siedzeniu. Trzeba pamiętać o wyłączeniu agregatu klimatyzacji i włączeniu obiegu wewnętrznego w nadmuchu wentylatora samochodowego. W trakcie oczyszczania ozonem auta trzeba zamknąć drzwi i okna, żeby cząsteczki ozonu mogły przenikać np. głęboko w tapicerki. Trzeba też pamiętać, żeby nie ozonować w bardzo gorący dzień, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu.