Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Skuteczne wybielanie zębów lampą Beyound
7 marca, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja laserem medycznym Palomar Vectus
23 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób borykających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to wykrzywienie kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy obcasy, które silnie obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy silnie obciążony, przeciążona jest także wewnętrzna krawędź stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a jeśli połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, koniecznie skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim należy zadbać o wygodne obuwie. Nie mogą to być absolutnie buty na wysokim obcasie. Nie zaleca się też kupowania obuwia wąskich, w których stopa nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać systematycznie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Dodatkowo należy zadbać o prawidłową dietę i pozbycie się ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie początki palucha koślawego, koniecznie zapisz się do specjalisty, który dobierze dla ciebie skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie deformacji.

Współczesna medycyna proponuje różnorodne sposoby leczenia i zatrzymywania haluksów. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból wywołany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są specjalnymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ustawić paluchy i stopę w zdrowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty żelowe – są to specjalne poduszki żelowe, które układają palce w odpowiedniej pozycji, minimalizują nacisk i wstrzymują rozwój wykrzywień. Polecane są szczególnie dla pań, które często noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety wymagają czasami interwencji chirurga)
Bunito duo – jest to profesjonalna szyna, która jest stosowana zarówno po to by przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w pierwszej fazie haluksów. Szyna ta nie ogranicza ruchów, działa zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat korygujący

Jeśli leczenie profilaktyczne nie przynosi skutków lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Aktualnie wykonuje się kilka rodzajów operacji przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na chirurgicznej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli korekcja kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie zastanów się nad tym, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Postaraj się zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby wdroży potrzebne środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy są jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc trzeba o nie dbać. Jeśli czujesz bóle, dyskomfort podczas przemieszczania się, po całym dniu na nogach Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia postępowały z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Komentarze są wyłączone.