Izolacja termiczna poddasza
17 września, 2020
E-sklep w oparciu o WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna energooszczędne

Podstawową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera zmniejszanie kosztów ogrzewania. Tym z najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność charakteryzuje się głównie skuteczną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych mieści się w zakresie 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest również pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, z reguły spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal zyskują okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz stosunkowo niski koszt. Żeby jednak okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór oraz załączenie niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zwykle wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, żeby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich główną zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z tego względu niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych zazwyczaj kierujemy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest porządną zaletą pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Małe straty cieplne gwarantują obniżenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z montażem okien pasywnych będzie wyższy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski płynące z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć również o zadowalającej akustycznej izolacji. Właściwie zamontowane okna pasywne bardzo efektywnie odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed zawilgoceniem i pojawieniem się pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty poświadczające jakość danego produktu. Należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i materiał, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też odpowiednią wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku rozważyć zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Niewłaściwy montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu warto przemyśleć usytuowanie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania i potrzeby użycia kolejnej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.