Kupujemy własny dom. Na co zwracać uwagę.
Kupno domu dla większości jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.
Zastanów się co jest Ci potrzebne?
Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Obecnie jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do szkół.
Stare kontra nowe
Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nowy budynek od dewelopera. dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój czar i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.
O lokalizacji w kilku słowach
Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.
Lokalizacja wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.
Zwracamy uwagę na stan prawny
Jest to kluczowa kwestia do sprawdzenia. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.
Stan techniczny
Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.
Ogrzewanie i termoizolacja
Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.
Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.