Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem telebimów na duże imprezy
15 kwietnia, 2017
biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji
Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?
19 kwietnia, 2017

Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują spadkobierców?

Po śmierci bliskiej osoby, m. in. męża czy rodzica, zazwyczaj odbieramy spadek. W wybranych sytuacjach niesamowicie cieszy on osoby dziedziczące, gdyż łączy się ze znacznymi przychodami. Wówczas powinniśmy obowiązkowo zapłacić podatek do właściwego urzędu, gdyż wskazaną rzecz przedstawia akt prawny z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Trzeba wspomnieć, że można otrzymać nie tylko środki pieniężne i wszelkie nieruchomości, ale też niespłacone zobowiązania. Jeśli krewny nie opłaci ich podczas swojego życia, po niedługim czasie przechodzą na innych członków rodziny. Mamy szansę się przed tym bez wątpienia ustrzec, m. in. wyrzekając się spadku aprobując właściwą umowę. Trzeba udać się do profesjonalnego prawnika, który wyjaśni nam tajniki prawa i podpowie, w jaki sposób mamy postępować.

Jakie dobra są opodatkowane?

Przedmiotem opodatkowania są na przykład: dziedziczenie zwykłe, nabywanie spadku na mocy testamentu, zachowek (w przypadku kiedy następca był przeoczony w testamencie), depozyty finansowe (w tym przypadku zmarły członek rodziny powinien oddać tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), środki inwestycyjne, jak i kompletny majątek występujący poza granicami kraju (aczkolwiek w tym miejscu w momencie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi posiadać polskie obywatelstwo lub być polskim podatnikiem).

Trzeba opłacić jeszcze podatek wówczas, kiedy uprawomocni się rozporządzenie sądu w kwestii spadku. Inaczej mówiąc, jeśli sąd przypieczętuje zdobycie spadku. Jeżeli wynajmujemy w niniejszej sytuacji adwokata, wtedy on musi koniecznie nam wręczyć rozporządzenie sądu. Podobnie jest wówczas, gdy akt notarialny zaświadczający otrzymywanie majątku zostanie zarejestrowany.

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić podatku?

Jest sporo przypadków, w jakich nie powinniśmy płacić podatku od spadku albo darowizny. W przepisach charakteryzuje się trzy sekcje podatkowe. Do pierwszej włącza się bliska rodzina: żona, rodzice albo teściowie. Do drugiej należą dzieci siostry, wujowie albo współmałżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się inni nabywcy spadku. Sumy wolne od podatku są stwierdzane zgodnie z grupą, do jakiej należy dziedzic. Dla pierwszej klasy jest to stawka prawie 10.000 zł, dla drugiej – ponad 7.000 zł, natomiast dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W sytuacji, gdy wartość majątku w zasadzie nie przewyższy przytoczonych powyżej kwot, krótko mówiąc nie trzeba składać dodatkowych załączników do urzędu skarbowego.

Jednakże, jeśli nabędziemy spadek, jakiego wartość jest sporo wyższa aniżeli kwota zwolniona od podatku, wówczas trzeba złożyć zaświadczenie podatkowe. Trzeba zrealizować to w urzędzie mieszczącym się w obszarze zamieszkania następcy w przeciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia wyroku sądu. Wtedy odbierzemy decyzję urzędu o wartości podatku, jaki należy spłacić w przeciągu 14 dni. Podatek oscyluje w obrębie od kilku do kilkunastu procent i jest uzależniony od zakwalifikowania do określonej klasy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Zgodnie z prawem każdy następca posiada swobodę zaniechania nabycia spuścizny, przykładowo w przypadku, gdy po zmarłym rodzicu zostają jakieś długi. Na podstawie kodeksu cywilnego (art. 1048) spadkobierca czasem może przyjąć umowę z ewentualnym spadkodawcą, w której odstępuje od przejęcia dóbr. Omawianą umowę trzeba przyjąć przed otwarciem spadku oraz jest ona wykonywana w wypadku śmierci spadkodawcy. Deklarację należy obowiązkowo nawiązać u rejenta, ponieważ inaczej nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba pamiętać, iż jednym z głównych rezultatów rezygnacji z dziedziczenia jest kompletne odrzucenie ze spadkobrania dzieci, wnuków i pozostałych członków rodziny. Bynajmniej nie możemy również w tej sytuacji pozyskać zachowku.

Po wyrzeczeniu się przejęcia majątku mamy możliwość wnosić o odtworzenie tego prawa w dwóch sytuacjach:

1. Testator zapisuje nas w akcie „ostatniej woli” – w tym przypadku w zasadzie nie chodzi o dziedziczenie z ramienia ustawy, tylko o dziedzictwo z ramienia testamentu.

2. Powinniśmy iść kolejny raz do rejenta oraz zatwierdzić umowę o przywrócenie prawa do dziedziczenia.

Czy mam prawo do zachowku?

Każdy z nas ma pozwolenie do napisania testamentu i usunięcia z niego poszczególnych bliskich, m. in. tych, którzy nigdy nie byli nami zainteresowani. Prócz tego jedyną osobą wprowadzoną do testamentu może być ktoś spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim oraz rodzicielom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Nie zrezygnowali ze spadku
  • Nie odrzucili spuścizny
  • Nie byli wzięci za nieetycznych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – jeżeli nie doszło sądowego zakończenia związku z winy prawdopodobnego następcy

Jeśli zaabsorbował Cię ten artykuł, wejdź w odnośnik obok – www.prawnik-torun.net – a wynajdziesz o wiele więcej informacji, m.in. konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.