Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy powinien być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Warto zastanowić się, jak połączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże właściwie dopasować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów planowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.